Teplá Buchta


Kapela pochází z Hradce Králové a hraje zejména v hradeckém a pardubickém kraji. Hraje v sestavě dvě kytary, basa, bicí a sólový zpěv. Bližší informace se dozvíte na jejich vlastní prezentaci.

Výrava (HK) 30.4.2003. Čarodějnická zábava byla vstupním intrem do výravské letní sezóny plné hvězd a umělců z Prahy a kapela Teplá Buchta se této úlohy zhostila více než dobře. Sestava kapely je shodná s úvodem, muzikanti hráli v naprosté pohodě, s nadhledem, a bylo vidět, že nejsou žádní nováčci, ba naopak, zkušenosti byly znát na výborném výkonu. Repertoár kapely obsahuje převzaté skladby všech českých Top bigbítových kapel, např. Kabát, Turbo, Katapult, které frontman prezentoval jako reklamu na letní sezónu na zdejším parketě i zahraničních (Pink Floyd, Lenny Krawitz,...). Frontman byl velice pohyblivý, navíc místy hrál na akustickou kytaru, která v pomalých písních výborně doplňovala celkový zvuk, a uváděl nenuceným způsobem, i když v závěru vytáhl koncertní prvky typu odpovídacího chorálu do davu, dlaně za uši, zda slyší vyzývaný dav, a dotazy typu: "Ještě můžete?" Zvuk kapely byl dobrý, v pomalých písních (např. Wish You Were Here od Pink Floyd) vynikající, ale na rychlé nářezy, kde spodní hladina stoupla na trvalou mez (basa a bicí) se vytratil zpěv a místy jsem nerozuměl ani uvádění. Problém bych tipoval na slabý aparát, protože zpěv jsem slyšel více od okolo tančících než z reprobeden. Kapely byla nasvícena nevelkým, ale účelným, profesionálním systémem. Návštěva byla vzhledem k deštivému, ale teplému, počasí velice pěkná, odhadem tak 200 spokojených lidí, jejichž reakce na repertoár byla různá. Rozhodně nebyli zblblí z Kabátu, dokonce na hitovku o tom "jak se chlapi se sekerou poperou" (již se začínám orientovat i v Kabátech) zabrali až v průběhu prvního refrénu, naopak na Turbo a Katapult zabrali okamžitě. Kapela se vyznačuje jednou zvláštostí. Tak jak má většina bigbítových kapel v přívlastku rock (Mogul-rock, Bladex-rock, Řemen-rock, atd.) Teplá Buchta má rock-revival. Areál ve Výravě doznal příjemné úpravy, zdál se mi větší parket, určitě větší jeviště včetně přístřešku, kterému ovšem stále chyběla zadní strana a novinkou bylo i vybíhací molo z jeviště mezi diváky, bohužel na déšť. Sympatické bylo i úvodní vstupné - 20 Kč.

Předměřice nad Labem (HK) 9.10.2004. Po více než roce jsem se opět dostal na Teplou Buchtu a přivítala mě téměř jiná kapela. Až na frontmena, kapelníka a hlavního tahouna v jedné osobě, byli všichni členové noví, navíc ve složení přibyly klávesy, jež obsluhuje sympatická klávesistka. Repertoár kapely se nezměnil, je to v podstatě 1:1 Kabát a zbytek republiky, největší pecky, které posluchači znají a u kterých je záruka, že pohnou i největšími antirytmiky. Ovšem kapela se vytasila i vlastním kusem na připravované CD, jen se mi zdálo, že téma o stavu české ekonomiky v roce 2004 nebude to pravé, co by zajímalo mladé lidi na tancovačkách. Muzikantsky je kapela vyzrálá, kopie byly jedny z nejlepších, hraje s nasazením a hlavně frontmen neustále vyvolává dav a vybízí jej ke spolupráci včeně klasického komunálního "ouška" s pokřikem "Jste tady? Slyším Vás?" Ale to je prostě styl kapely a ve svém principu správný. Co naopak ostře kontrastuje, je osvětlený stojánek na texty, které naprostá většina posluchačů zná zpaměti, stojící uprostřed jeviště zalitého světly výtečného světelného parku. Ten svým rozsahem dodával kapele poněkud větší rozměry a stupeň kvality, neb disponoval čtyřmi inteligentnímy rotačními efekty, ovšem dvě rotační hlavy většinu času kmitaly po sále a dodávaly zábavě spíše punc diskotéky. Zvuk byl bezchybný, čitelný, mohutný, ale neobtěžující, prostě akorát. Jeho jedinou vadou bylo, že zvukař svými reprobednami zastlal polovinu jeviště, zbylo místo jen pro frontmena a ostatní byli vidět jen do pasu. Navíc bubeník nemá praktikábl, takže se v hlubokém jevišti ztrácel. Vysvětlení, že si přikoupil kousek bubnů a na starý praktikábl se nevejde, je hezké, ale výsledek hezký není. Veselá byla i chvilka Karaoke neboli okénko pro hosty, kdy si zazpíval po jevišti poletující herec v kostýmu Včelky Máji, neboť jeho projev nebyl daleko od důstojnických hodností Hvězdné pěchoty novácké Superstar. Sympatická byl i délka přestávky, která se narozdíl od většiny kapel nejmenovala "kratičká" nýbrž "kouřová" a trvala 11 minut. Návštěva byla akorátní, byl zaplněn sál a předsálí, odhadem 150 lidí, Na parketě jich bylo tak 30, když byla pecka od Kabátu, dvojnásobek. Vstupné bylo vcelku sympatické, 70 korun.

Sezemice (HK) 9.7.2005. Další průzkum kapely mi vyšel opět téměř po roce, i když jsem mezitím jednu akci navštívil, leč jsem shlédl jen hlavní hvězdu Škwor a na Teplou Buchtu, jež to všechno spískala, už jsem nezůstal. Kapela vystupuje ve stejném složení s malými drobnými změnami. Bubeník se již vyšvihl na pěkný praktikábl a nezapadl tak za hradbou bicích a hradbou pohyblivých kreací frontmena. Nový byl i zvukař, jehož přednes byl bezchybný, i když trochu tišší než se na bigbítový nářez sluší, ale jelikož jsme zde hráli před čtrnácti dny vím, že je to na přání pořadatelů a nedalekých domů s pečovatelskou službou. Nasvícení bylo pěkné a úměrné velikosti jeviště, kam se toho prostě víc nevejde. Repertoár se mi zdál více nakabátovatý, snad již 4:1 a vypadá to, že oba názvy (Teplá buchta, Karát), pod kterými stejná sestava vystupuje pomalu splynou v jeden (Teplý Karát). Ale i inovace nekabátového repertoáru probleskla např. v podobě snowboardového On My Head. Provedení všech skladeb bylo bezchybné. Vzhledem k značně nevlídnému počasí (MOGUL zábavu zrušil) kdy se občas přehnal déšť, nebyla návštěva nijak závratná a navíc dost kolísavá. Zábavu totiž narušila šťára Policie ČR. Sedmičlená úderka vnesla vzruch do řad zejména podnapilých mladších osmnácti let, kteří byli vidět jak ve stylu Rychlé Roty prchají v přítmí podél hrazení areálu a hromadně opouštějí nebezpečný prostor skokem přes překážku. Policie zkonrolovala několik požívajících osob zřetelně mladších, několik jich zajistila a po cca půlhodině areál opustila, i když před bránou ještě dlouho hlídkovala a po Sezemicích jezdilo ještě několik policejních aut. V době zásahu taneční parket hodně prořídl, ale mládež se po jeho skončení skokem přes překážku vrátila zpět a zábava pokračoval dobrým tempem. Sympatické bylo i vstupné 50 Kč, které je v Sezemicích tradiční.