Framal


Kapela z Pardubic a okolí, hrající na pardubicku a okolí ve složení: zpěv, dvě kytary, klávesy, basa a bicí. Repertoár kapely je ještě víc než od Bacha po Vlacha, protože soubor hraje ve zúženém složení (bez jednoho kytaristy) na plesech, svatbách a country (možná i funusy), dílem též slušné vlastní rockové skladby. Kapela disponuje vlastním, stále se vyvíjejícím a zlepšujícim se, zvukovým aparátem. Pódiová prezentace je o něco lepší než statická.

Postřehy ze zábavy v Čepí (PA) 31.10.1998. Po vstupu do sálu uvítal silný, snad až zbytečně, ale překvapivě čitelný a vyrovnaný zvuk, správnej bigbítovej nářez. Výměna dlouholetého hluchaře byla nepřeslechnutelná. Kapela hrála ve stejném složení, pouze zpěvák byl nový a velmi dobrý - ploužák od Helloween v závěru zábavy vysekl levou zadní. Repertoár byl ode zdi ke zdi, protože kapela hrála jak slušné vlastní a převzaté bigbítové pecky, tak country písně, které patřily úplně jinam. Muzikantsky byli dobře disponováni, dost dobrý byl vícehlasý sborový zpěv, ale i všechny nástroje, protože byly dobře nazvučené. Podiově působili vyhraně - nenucený pohyb a účelné mluvené slovo podpořené několika rytmickými světly. Pouze bubeník postrádal praktikábl a za typickým plůtkem čepského sálu nebyl téměř vidět. Pokud se bude kapela bude věnovat na bigbítové tancovačce bigbítu a country si nechá do Saloonu u zlámané podkovy, má šanci se protlačit, protože ohlasy návštěvníků byly kladné a parket byl v porovnání s Hombres beatem silně tančící. Návštěvnost byla asi 120 lidí, což je na premiéru vynikající.

Postřehy ze zábavy v Úhřeticích (CR) 12.12.1998. Zvuk se nám od minulé zábavy nějak pokazil. Zřejmě to bylo způsobeno nepoměrem mezi velikostí sálu a výkonem aparatury. Nebyl až tolik agresivní a čitelný jako v Čepí, ale byl přijatelný. Veliké jeviště zřejmě dostalo kapelu do problému, jak se tam porovnat, a tak na první pohled to vypadalo, jako by klávesista přinejmenším snad smrděl nebo trpěl jinou zápornou úchylkou, neboť stál na levém křídle zcela osamocen a zbytek kapely (5 lidí) bylo namačkáno od středu k pravému okraji. Repertoárově se nic nezměnilo, nic mě zvlášť nezaujalo (slyšel jsem poslední sérii), ale návštěvníci, v hojném počtu tančící, byli zjevně spokojeni. Ještě jedna maličkost mi přišla na bigbít nezvyklá. Asi u dvou věcí zpíval klávesista z listu jako ve filharmonii, přičemž šlo o notoricky známé rádiové hity, které znal zpaměti jistě každý návštěvník. Nepředpokládám, že zpíval z not.

Kapelu opustil zpěvák, který přešel do nově se rodícího Atreye.

V dubnu 1999 se zdálo, že po zpěvákovi opustí kapelu i kytarista David Bureš, který měl namířeno do Elánu, ale podle posledních informací bude alternovat v obou formacích, protože Framal hraje většinou akcí v country podobě, kde on nevystupuje.

Na podzim 1999 odchází z kapely basista, jenž nevydržel záplavu country vystoupení, a kapela se dále hodlá věnovat pouze coutry verzi pod názvem Kántryšok. Tím zatím končí firma FRAMAL. David Bureš zkouší v nové sestavě Profilu.

Basista se po vystřízlivění vrátil a David zakotvil u Profilu, s nimž od jara 2000 vystupuje. Jeho absenci kapela zacelila zvýšeným úsilím, neboť opět (nebo snad nepřestala) alternuje v obou verzích, protože jsou vidět staronové plakáty Framal.

Postřehy ze zábavy v Klešicích (CR) 27.10.2002. Společné vystoupení se skupinou Saturn, Framal byl jako host. Sestava původní, čtyřčlenná, jedinou změnu jsem zaznamenal na pěveckém postu, kdy většinu zpíval, a to velmi výborně, klávesista, ve sborech s kytaristou vynikající. Možná,že kytarista zpívá neméně sólově, ale viděl jsem jen půlhodinový závěr. Zvuk odpovídal staré neakustické hospodě, ve které to jen hučelo, ale i tak byl zpěv vcelku srozumitelný, utopené pouze klávesy. Návštěva skvělá, neboť se jednalo o sváteční a prázdninový termín.