Eminence


Osobně jsem neslyšel, ač jsem se již několikrát chystal, ale s mediálním zástupcem kapely, Tomášem Slavíkem, jsem v neustálém internetovém kontaktu. Bližší údaje na domovských stránkách.

Již jsem slyšel - postřehy ze zábavy v Úhřeticích (CR) 31.10.1998. Při příchodu do sálu překvapil velmi nekvalitní zvuk, klasická basová koule. Vše se vysvětlilo po bližším ohledání. Kapela sice disponovala solidním, na zdejší sál postačujícím aparátem, ale postrádala zvukaře. Tuto funkci zastával basista s mixem na jevišti, občas vycházející na kontrolu do sálu (s basou na vysílačku). Je pravda, že se zvuk buď stále zlepšoval, nebo si posluchač zvykal, protože po hodině strávené v sále mi tak špatný nepřipadal. Kapela působí vyzrálým dojmem, skladby, které byly jak vlastní, tak převzaté, klasické hardrockové, zpívané česky i anglicky, byly dost dobře zahrané (líbila se Belladonna od UFO), zejména klobouk dolů před nevidomým bubeníkem. Vizuelně působili vyhraným dojmem s přirozeným pohybem, kostýmy a mluveným, i když sporadickým, slovem. Kapela měla i vlastního osvětlovače, který celkový kladný dojem ještě zvýšil. Pokud se kapela vybaví i zvukařem, bude vítaným zpestřením Mogulů, Profilů, Motouzů atd. na úhřetickém bojišti. Návštěvnost byla asi 200 lidí, což je na premiéru víc než slušné.

Úhřetice (CR) 26.2.2000. Asi po roce a půl jsem zavítal na tancovačku královehradecké kapely Eminence. Oproti sestavě, kterou jsem viděl naposledy, vyměnila kapela druhého kytaristu a rovněž zpěváka. Repertoár kapely je složen z vlastních skladeb (podle mě dost dobrých), klasických zahraničních rockových pecek (neotřelých, ale většinou opravdu hodně historických) a "pecek" českých (Kabát, Lucie, atd. - no comment). Za pozornost určitě stojí osoba nevidomého bubeníka Jardy Muzikanta, jenž přes svůj zdravotní handicap odvádí za bicími precizní výkon. Eminence nadále působí bez zvukaře na sále a zvuk si kapela řídí sama z pódia. Vzhledem k vybavení vlastním aparátem by podle mne bylo ku prospěchu věci investovat do osoby sálového zvukaře, jenž by zvuk mohl po celou dobu hraní posuzovat zvenku a sem tam přidat nějaký ten efekt. Projev nového vocalisty, stejně jako celé kapely, byl pohodový a uvolněný, bohužel jsem často nerozuměl co zpěvák zpívá, a to ani v refrénech. Po téhle stránce byl lepší pěvecký výkon basáka a kapelníka Z. Boháčka. Eminence zahrála dobrý bigbít, tancovačce však chyběla silnější divácká podpora. (JK-MogulNews)

Dřenice (CR) 30.6.2000. Eminence při svém prvém vystoupení v Dřenicích nepřilákala mnoho návštěvníků. Škoda pro ni, i pro ty co nepřišli, protože zahrála dost dobře. Zvuk míchaný tradičně z pódia byl tišší, než je standard (především mimo parket), s absencí zvukaře postrádal efekty, ale byl velmi příjemně čistý a čitelný. Kapela působila uvolněně a pohodově a pobavila několika převleky (policejní zásahové přilby). Trochu frajersky působilo opakované striktní zastavení produkce, vždy, když se během hraní objevil na jevišti někdo cizí, mimo okruh kapely. Na omluvu nutno přiznat, že přítomní dementi byli opravdu dotěrní a vlezlí. Nakonec taky jeden jednu schytal, a musela být pořádná, protože už to nerozchodil a kamarádi z mokré čtvrti ho museli odnést. (JK-MogulNews)

Úhřetice (CR) 11.11.2000.Sestava kapely byla nezměněna, jeviště obsahovalo stejné postavy, které narozdíl od jiných souborů alespoň postavením a pohybem ujišťovaly návštěvníky, že už o tom něco vědí. Upoutale též mohutná zvuková aparatura, bohužel opět bez zvukaře, ale dlužno dodat, že i tak to byl na úhřetický sál zvuk velice slušný a bylo tam všechno. Další věc, která upoutá, je repertoár kapely, který je barevnější než je zde zvykem a obsahuje mnohé o neotřelé věci. Návštěva byla poměrně slušná a taneční.

Kostelec u Heřmanova Městce (CR) 20.4.2001.Stihl jsem bohužel již jen konec zábavy. Kapela hrála ve stejné sestavě, zvuk nebyl nejpřesvědčivější, ale nepříliš početná návštěva byla ve varu a vyžádala si několik přídavků. Zaujala především lehkost a přehled hudebního projevu v sympatickém pohybu a dobrý projev zpěváka v kontaktu s publikem. To vše navozovalo atmosféru správné bigbítové tancovačky.