Bladex


Postřehy ze zábavy 17.10.1998 v Sopotnici (UO) u Vamberka. Kapela z Rychnova nad Kněžnou působící zejména v podorlické oblasti. Hraje ve složení: dvě kytary, klávesy, basa a bicí, oba kytaristé zpívají, ve sborech je doplňuje klávesistka. Zaměření kapely je přibližně pop-rockově bigbítovej tanečňák. Skladby převzaté, mnohdy zpívané v americkém originále, převážně hity vyžadované posluchači (např.: Breaking the Law - Judas Priest, Smog On the Water - Deep Purple, Highway To Hell - AC/DC, Judy(Jó já ji mám) - Odyssea, Barák na odstřel - Brichta, Variace na renesanční téma - Mišík). Skladby byly dost dobře zahrané a slušně nazvučené (sál je dost katastrofální), zřejmě vlastním zvukem. Vizuálně působili vyhraným, letitým dojmem, částečným pohybem (klávesistka), omezeným miniaturním pódiem, za podpory dvou účelných světelných stojanů. Celkový dojem je kladný. Kapela je ve zdejší oblasti populární jedničkou a tomu odpovídala i návštěvnost asi 100 lidí o půl desáté.

Návštěva klubu Sépie v Týništi nad Orlicí (RK) 3.2.2001. Vystoupení rockových souborů se zde koná tak jednou do měsíce a skupina Bladex zde byla poprvé. Začátek vystoupení byl poplatný hodině. Navštěvníků potenku, teprve se rozpíjeli, a tak kapela začínala do zdi. Díky vynikající akustice klubu a jistě také zdatnému zvukaři a jeho aparatuře byl zvukový projev zcela bezchybný. Totéž lze s jistotou tvrdit i o schopnostech muzikantů, ač zde byl na záskok za zdravotně indisponovanou klávesistku náhradník, který sice hrál z listu, ale jakoby vůbec náhradník nebyl, nebot několik věcí zpíval, a dobře. Setava byla stejná jako výše uvedená, repertoár byl lehce oddechový, až počátečně tanečňákový, protože staré bigbítové pecky 70tých let byly sice zahrané skvěle, ale chyběl jim takový nějaký drajv. Po odehrání Smog On The Water od Deep Purple, Another Brick In The Wall (včetně nezáživné předehry) od Pink Floyd, něco od Progresu, poloploužák Johhny B., chytla lidi až hitovka od Plexis Zapomenout na sváry, aby ji po Briketách opět zazdili sice příjemnými, leč netanečními, Muchomůrkami od Garáže. Soubor byl solidně nasvícen a to dokonce dvojmo, protože parket osvětlovala klubová technika, a tak jedinou vadou na kráse, protože repertoár je vizitka kapely a jeho skladba záleží na ní, považuji dva stojánky na noty trčící před oběma kytaristy a připomínající spíše tanečňák, ne-li vážnou hudbu.

Postřehy ze zábavy 14.9.2002 v Kvasinách (RK). Obsazení kapely je nezměněné, repertoár taktéž. Jiný byl možná zvukař, ale byl dobrý a bylo rozumět textu i hudbě, ačkoliv je rozměr zdejšího sálu více než miniaturní. To nahrává návštěvě, neboť i malá se necítí osamocena. Na Bladex bylo ovšem plno a parket byl na jejich notorické pecky plný hned od začátku s dobrým ohlasem a komunikací kapely s publikem. Celková návštěva byla optimální, bylo příjemně plno, teplé počasí lákalo ven a hostinští se měli co ohánět. Dobrá zábava.

Postřehy ze zábavy 4.1.2003 v Sopotnici (UO). Obsazení kapely bylo tentokrát nové. Na levém křídle stál zbrusu nový kytarista a v klávesovém sektoru se tísnila klávesistka a výpomocný klávesista. Nový, nicméně velmi zdatný, kytarista měl premiéru pouze po třech zkouškách a tak výpomocný klávesista zaplňoval mezery v repertoáru. Vypomáhal asi do jedenácti, kdy se sbalil a zábavu opustil. Repertoár byl tedy zřejmně poněkud upravený a vskutku jsem si místy připadal spíše na plese. Kombinace písní "Have You Ever Seen The Rain" (pětadvacetiletá hitovka od CCR), "Sametová" a hned po ní "Náruživá" byla jako vystřižená s tanečňákového repertoáru, ale soubor kontroval i vyhlašenými peckami spolehlivě zabírajícími kdekoliv a kdykoliv, a tak si publikum sborově zajásalo "Řízek, aj, aj, aj, aj, aj", nebo "když se u nás chlapi poperou", ale také "Háuej tu hel" nebo "Hej, síčr, lív iv kids lou". Zvuk byl snaživý, ale sopotnická "sokolovna" moc možností nedává. Zaujalo mě mluvené slovo, kterému jsem nerozuměl ani předložky. Je možné, že v takovémto repertoáru je vcelku nedůležité. Navštěva byla velice pěkná, před desátou již bylo 150 velice spokojených návštěvníků a stále jich přibývalo. Tento termín (první sobota po Novém roce) se stal pro Sopotnici a Bladex již tradiční a nabývá na síle.

Postřehy ze zábavy 5.6.2004 v Pohoří (RK). I tentokrát jsem zaznamenal personální změnu, kvůli níž kapela několik měsíců stála. Nový kytarista stál tentokrát na křídle pravém a v klávesovém sektor ovládala pouze klávesistka posílená novou výbavou, která byla ve zvuku nepřeslechnutelná. Repertoár kapely se pochopitelně nezměnil a tvoří jej nadále chytlavé taneční melodie a osvědčené pecky. Zvuk byl nadstandatdně kvalitní a skromný světelná park také. Kapela hrála jako doplněk ( před a po kapela) pražské skupiny Karamel. Co však bylo zarážející, byla návštěvnost. V dobách ještě ne moc dávných znamenala kombinace Bladex a Pohoří záruku minimálně 400 lidí, ale napočítal jsem jich snad jen 120 a v době vystoupení hlavní hvězdy jen stovku. A to bylo solidní počasí a záruka krytého parketu. Zvláštní bylo, že v přilehlé letní restauraci a v okolí parketu bylo lidí mnohem více něž uvnitř areálu, ale zábava je nezajímala.